Naše BAŘINKA je asi nejstarší skautská chalupa

Rezervační kalendář s volnými termíny >>>

Tato informace není 100% ověřená, ale podle dostupných informací, není žádná dřevěnice v majetku českých skautů, starší než Bařinka.

Valašská dřevěnica, vysoko v horách,  kousek od státní hranice se Slovenskem, byla postavená asi mezi lety 1885-86.  Je tedy stará bezmála 130 let.

„…. chalupa byla  obydlena asi do r. 1975. U chalupy byla louka, chovala se tam kráva i koza, chlívek, na půdu se chodilo venkovním schodištěm. Za chalupou na svahu byla studánka. …“ (svědectví Jaroslava Havrlanta st.)  >>>

Skauti ji pro své aktivity získali v roce 1993, prostřednictvím Nadace FONS.  V roce 2003 byla definitivně převedena do majetku vsetínských skautů.

Skautská chalupa Bařinka

Opravné stavební práce na zpustlé dřevěnici započaly díky skautům už v roce 1993 – podzimní přestavbou kamen a osazením okenních rámů, čímž se chalupa stala zamykatelnou a tím i (částečně) obyvatelnou. Následovalo natírání střechy a … spousta dalších prací, která snad ani nemá smysl vyjmenovávat. Nutno podotknout, že na Bařinku prakticky nevede sjízdná cesta, tudíž i veškerý materiál zde musel být vynesen na zádech vsetínských skautů. Mnozí z nich znají kilometrový „bařinkovský“ kopec doslova kámen po kameni

Zkrátím to – o Bařince vznikly písničky, filmy, premiéru tu mělo spoustu originálních akcí, uskutečnilo se zde tisíce nezapomenutelných setkání, … Úžasné místo s úžasným GENIUS LOCI.

Takovej normální den – surrealisticko-dadaistická filmová vlna na Valašsku  – 1. hraný film s Bařinkou s původní hudbou …

Na Bařince tam je dobře – k tomuto exempláři by se hodilo připomenout, že se jedná o pokus na reklamu skautské chalupy Bařinka. V úvaze je i pokračování, kde by se blýskly jako hlavní protagonisté spíše cérky a navíc i digitální technologie, které dnes už s sebou všude taháme. Tak snad někdy příště…  – 2. film s Bařinkou s původní písničkou

Pokud by jste chtěli na Bařinku podniknout výpravu, můžete se podívat na volné termíny a v případě potřeby si rovnou rezervovat dny, které by vám vyhovovaly >>>

 

 

 

 

 

 

One Comment

on “Naše BAŘINKA je asi nejstarší skautská chalupa
One Comment on “Naše BAŘINKA je asi nejstarší skautská chalupa
  1. Nazdar, chtěl bych se zeptat, jestli by byl volný termín k rezervaci Bařinky na víkend od 1. do 3.4. A nebo od 15. do 17.4. pro dvě skautské družiny cca max. 15 členů
    Děkuji s pozdravem a potřesením levice,
    Vávra (Roman Měrka, 12.Vizovice)

    PS: Nešel mi zobrazit kalendář termínů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *